Anasayfa > Blog > Boya nedir? Boya çeşitleri nelerdir, Boya Nasıl Çıkar?

Boya nedir? Boya çeşitleri nelerdir, Boya Nasıl Çıkar?

Boya nedir? Boya çeşitleri nelerdir, Boya Nasıl Çıkar?

Boya Nedir

Boya Nedir? Boya herhangi bir nesnenin kendi özelliği içerisinde olmayan ve rengini değiştirmeye yarayan etken maddedir.

Boya Çeşitleri

Boya çeşitleri bir çok farklı alanda kullanılması nedeni ile fazla sayıdadır. Kullanım alanına göre farklı isimlerde ve farklı amaçlarda kullanılmaktadır.
Akrilik boya
Sprey boya
Plastik boya
Yağlı boya
Ahşap boya
Guaj boya
Sulu boya
Cam boya
Su bazlı boya
Pastel boya
Saç boyası
Ayakkabı boyası
Soba Boyası
Tırnak Boyası(OJE)
Vernik Boya
Cila Boyası

Boya Lekesi

Boya Lekesi evlerde yapılan tamirat, tadilat esnasında kazalar sonucu ortaya çıkar. Boya lekesi zemin, koltuk, perde, halı gibi eşyalarımızı kirletir. Boyalar kimyasal ve yağlı maddelerden üretildikleri için zor çıkar. Zemin gibi sert kısımlarda boyalar kazınarak veya tellenerek bir şekilde çıkarılabilir. Ancak kumaş, tül, halı gibi eşyalarda çıkarmak çok da kolay değildir. Boya lekesi özellikle yağlı boyalarda deterjan sıcak su gibi leke çıkarıcı nesnelerle çıkmaz. Boya lekelerinin en etkili çözücü elementi tiner'dir. Leke çıkarılacak kumaş veya alanın üzerine tiner dökülerek lekenin çözülmesi beklenmelidir. Lekeninn ters kısmından ılık su ile birlikte çamaşır deterjanı uygulaması, lekenin yayılmasına sebep olabilir. Eğer boya halen ıslak durumda ise kurumaası beklenerek kazınabilir. Veya kurumadan temiz ve ıslak bez yardımı ile bastırmadan silinebilir. Ufak bir alan için bu işlemler elle yapılabilmektedir. Boya lekeli alan 1 tl büyüklüğünde ve üzerinde ise çıkarma esnasında kumaş zarar görebilir.

Boya Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 Boya lekesi nasıl çıkarılır sorusuna yukarıda cevap vermiştik. Tüm işlemlerden sonra boya lekeli bir kot pantolonunuz da leke çıkmadı diyelim. O halde bir traş bıçağı yardımı ile kot pantolonunuzun boyalı kısmını tahriş ediniz. Tahriş olan boyalı kısım da boya görünmeyecek ve pantolonunuz temiz ve dekorlu olarak kullanılabilecektir. Benzer bir işlem bir kazağın kol, göğüs ve omuz bölgelerine boyalı alan üzerine cep diktirilerek gerçekleştirilir. Elbise tarzı eşyalarda ki boyalar kuru temizleme yardımı ile de temizlenmektedir. Ancak koltuk, yatak, sandalye, araç koltuğu gibi eşyalar koltuk yıkama firmaları tarafından temizlenebilir. Profesyonel koltuk yıkama firmaları her tür boyanın çıkarılması hakkında bilgi sahibi olmaktadır.
Burada karşımıza çıkan boya lekesi düzenli bir çalışma ile tertemiz hale gelebilir. Bu tür lekelerden kurtulmak için güvenilir firma ile çalışmak iyi sonuç verecektir. Lekeler Nasıl Çıkarılır, hakkında bir sorunuz varsa ücretsiz arayıp yardım alabilirsiniz.

Tavsiye Yazılar:Kedi Tüy Toplama Nasıl Yapılır?Leke Nedir? Nasıl Çıkarılır? Leke Çeşitleri nelerdir?İstanbul Koltuk Yıkama

Boya - Boya Lekesi- Boya renkleri - Boya nasıl temzilenir