Anasayfa > Blog > Tükenmez Kalem Lekesi

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez Kalem Lekesi

 Tükenmez kalem lekesi hepimizin korkulu rüyasıdır. Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır ? Bu yazımızda bu konuya değineceğiz. Tükenmez kalemler günlük hayatta, çok sık karşılaştığımız ve kullandığımız eşyalardan biridir. Bu durum tükenmez kalemle yaşanacak kaza sayılarını artırmaktadır. Tükenmez kalem ile en çok karşılaşılan durumlar şunlardır.
 Çocuklar tükenmez kalemler duvarları çizerler. Çocuklar koltukları da aynı şekilde çizmeyi çok severler. İş ortamımız da ise kalem kol ve göğüs bölgemize yanlışlıkla değerek leke oluştururlar. Tüm kadınların korktuğu lekelerden bir tanesidir. Peki Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkarılır?

 Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Tükenmez kalem lekesi çıkartmak bazen bir ıslak mendil ile mümkündür. Ancak çoğu zaman işler o kadar kolay olmayabilir. Tükenmez kalemler yapılış ve içerisinde kullanılan mürekkep özelliğine göre farklı farklı yöntemlerle çıkarılmaktadır. Ayrıca bir koltuk yüzeyine veya deri üzerine çizilen leke aynı rahatlıkla çıkmaz.
1. Yöntem: Tükenmez kalem lekesini saf alkol ile çıkarmak mümkündür.
2. Yöntem: Yarım çaybardağı Süt ile Yarım çaybardağı Sirkenin içine bir çay kaşığı tuz atarak lekeyi ovup çıkarabilirsiniz.
3. Yöntem: Hacı Şakir sabun ile çıkarılabilir.
4. Yöntem: Tırnak oje çıkarıcı aseton ve pamuk yardımı ile çıkarabilirsiniz.
5. Yöntem: Aspirin ve Pril karıştırılarak lekeye sürtme işlemi uygulanır ve leke çıkarılır.
 Tüm bu çıkarma yöntemlerini denerken kulak çöpü veya pamuk kullanabilirsiniz. Bu yöntemleri uygulamanın bir dezavantajı vardır. Bazı lekelere herhangi bir deterjan veya kimyasal ile müdahale etmek leke ile kumaşın birleşmesini sağlayabilir. Bu yüzden müdahale etmeden önce ufak bir noktada deneme yapabilirsiniz. Eğer deneme yapmaktan çekiniyorsanız eşyanızın görünmeyen yüzeyinde lekeyi oluşturan tükenmez kalem ile çiziniz. Bu şekilde görünmeyen kısımda deneme yapabilirsiniz. Koltuk, halı, yatak, duvar, sandalye, masa gibi esyalar tükenmez kalem lekelenir.

Koltuktan tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar?

Koltuktan tükenmez kalem lekesini çıkartırken leke yapan tükenmez kalem ile koltuğun görünmeyen yüzeyinde deneme yapınız. Eğer şayet o lekeyi çıkartabiliyorsa denemeniz o zaman koltuğun görünen yüzeyinde uygulayınız. Günümüzde teknoloji ve sanayinin gelişmesi ile Silinebilir tükenmez kalem ve Tükenmez kalem silgisi icat edilmiştir. Yukarda saydığımız 5 yöntem lekenizi çıkarmazsa deneyebilirsiniz.
Tavsiye Yazılar: Ev Temizliği Nasıl Yapılır?İstanbul Koltuk Yıkama
 faber castell tükenmez kalem lekesi - scrikss tükenmez kalem lekesi - tükenmez kalem leke silgisi - renkli tükenmez kalem lekesi - silinebilir tükenmez kalem lekesi - pensan tükenmez kalem lekesi